Neal Baer and Jonathan Greene: Kill Switch.
|
Sandra Balzo: Triple Shot. Maggy Thorsen (7th)
|
D. C. Brod: Getting Lucky. Robyn Guthrie (2nd)
|
Don Bruns: Too Much Stuff. James Lessor and Skip Moore (5th)
|
Stephen J. Cannell: Vigilante. Shane Scully (11th)
|
Joanna Challis: The Villa of Death. Daphne du Maurier (3rd)
|
Karen Charlton: Catching the Eagle. Regency Reivers (1st)
|
Tom Clancy and Mark Greaney: Locked On. Jack Ryan Jr. (3rd)
|
Reed Farrel Coleman: Hurt Machine. Moe Prager (7th)
|
Kent Conwell: The Diamonds of Ghost Bayou. Tony Boudreaux (12th)
|
Robin Cook: Death Benefit.
|
Patricia Cornwell: Red Mist. Kay Scarpetta (19th)
|
Colin Cotterill: Slash and Burn. Dr. Siri Paiboun (8th)
|
Nick Drake: Egypt: The Book of Chaos. Rahotep (3rd)
|
Robert Ellis: Murder Season. Lena Gamble (3rd)
|
Monica Ferris: Threadbare. Betsy Devonshire, Needlecraft (15th)
|
Jane Finnis: Danger in the Wind. Aurelia Marcella (4th)
|
Leighton Gage: A Vine in the Blood. Mario Silva (5th)
|
H. Terrell Griffin: Collateral Damage. Matt Royal (6th)
|
W. E. B. Griffin and William E. Butterworth IV: Covert Warriors. Presidential Agent (7th)
|
Derek Haas: Dark Men. Silver Bear (3rd)
|
Barbara Hambly: Ran Away. Benjamin January (11th)
|
Gar Anthony Haywood: Assume Nothing.
|
Tami Hoag: Down the Darkest Road. Oak Knoll (3rd)
|
Anne Holt: 1222. Hanne Wilhelmsen (8th)
|
Stephen Hunter: Soft Target. Ray Cruz (1st)
|
Graham Ison: Gunrunner. Brock and Poole (11th)
|
Bill James: I Am Gold. Harpur and Iles (27th)
|
David James: Descendants of Evil.
|
P. D. James: Death Comes to Pemberley.
|
J. Sydney Jones: The Silence. Karl Werthen, Viennese (3rd)
|
Larry Karp: A Perilous Conception.
|
Raymond Khoury: The Devil's Elixir. Sean Reilly and Tess Chaykin (5th)
|
Robert Knightly: The Cold Room. Harry Corbin and Adele Bentibi (2nd)
|
Clea Koff: Freezing. Jayne Hall and Steelie Lander (1st)
|
Dean Koontz: 77 Shadow Street.
|
Ed Kovacs: Storm Damage.
|
Deryn Lake: Death at the Wedding Feast. John Rawlings (14th)
|
Lois Lamanna: Matrimony and Murder. Marlene Webb and Bethany Cunningham (1st)
|
Michael Z. Lewin: Family Way .
|
Martin Limon: Mr. Kill. George Sueño and Ernie Bascom (7th)
|
Edward Marston: A Bespoke Murder. Harvey Marmion (1st)
|
Craig McDonald: El Gavilan.
|
Ralph McInerny: The Compassion of Father Dowling . Father Dowling Short Stories
|
Kyle Mills: The Immortalists.
|
Amy Myers: Murder in Abbot's Folly. Peter and Georgia Marsh (8th)
|
D-L Nelson: Murder in Argeles .
|
Jo Nesbo: The Leopard. Harry Hole (8th)
|
James Patterson and Jill Dembowski: Witch & Wizard: The Fire. Witch & Wizard (3rd)
|
Ann Purser: Foul Play at Four. Lois Meade (13th)
|
Al Roker and Dick Lochte: The Talk Show Murders. Billy Blessing (3rd)
|
Fay Sampson: Father Unknown. Suzie Fewings (4th)
|
Alexander McCall Smith: The Forgotten Affairs of Youth. Sunday Philosophy Club (8th)
|
Dana Stabenow: A Fatal Thaw. Kate Shugak (19th)
|
Taylor Stevens: The Innocent. Vanessa "Michael" Munroe (2nd)
|
Paul Theroux: Murder in Mount Holly.
|
Elizabeth Voss: The Winslow Incident.
|
Jan Costin Wagner: Silence. Kimmo Joentaa (2nd)
|
Stuart Woods: D.C. Dead. Stone Barrington (22nd)
|
Anthony E. Zuiker and Duane Swierczynski: Dark Revelations. Steve Dark (3rd)
|