Price Ainsworth: A Minor Fall.
|
Susan Wittig Albert: The Last Chance Olive Ranch. China Bayles (25th)
|
Barbara Allan: Antiques Frame. Brandy Borne, Trash 'n' Treasures (11th)
|
Ross Armstrong: The Watcher.
|
Carolyn Arnold: Remnants. Brandon Fisher, FBI (6th)
|
A. R. Ashworth: Souls of Men. Elaine Hope
|
David Baldacci: The Fix. Amos Decker (3rd)
|
Steve Berry: The Lost Order. Cotton Malone (12th)
|
Baron R. Birtcher: South California Purples.
|
Jennifer Finney Boylan: Long Black Veil.
|
Simon Brett: Mrs Pargeter's Public Relations. Mrs. Pargeter (8th)
|
Claire Cameron: The Last Neanderthal.
|
Julia Chapman: Date with Death. A Samson and Delilah Mystery
|
Julie Chase: Cat Got Your Cash. Lacy Marie Crocker, Kitty Couture (2nd)
|
P. F. Chisholm: A Clash of Spheres. Robert Carey (8th)
|
William Christie: A Single Spy.
|
Mary Higgins Clark: All By Myself, Alone.
|
Ann Cleeves: Cold Earth. Shetland Islands (7th)
|
Daniel Cole: Ragdoll.
|
Marla Cooper: Dying on the Vine. Kelsey McKenna (2nd)
|
Jeffery Deaver: The Burial Hour. Lincoln Rhyme (13th)
|
Eric Jerome Dickey: Finding Gideon.
|
Charlie Donlea: The Girl Who Was Taken.
|
Elanor Dymott: Silver and Salt.
|
Kate Ellis: The Mermaid's Scream. Wesley Peterson (21st)
|
Kathy Lynn Emerson: Murder in a Cornish Alehouse. Rosamond Jaffrey (3rd)
|
Lauren A. Forry: Abigale Hall.
|
Rory Gleeson: Rockadoon Shore.
|
Robert Goddard: The Ends of the Earth. James Maxted
|
Christopher Golden: Ararat.
|
Richard Grant: Cave Dwellers.
|
Nell Hampton: Kale to the Queen. Carrie Ann Cole, Kensington Palace Chef (1st)
|
Karen Harper: Falling Darkness. South Shores (3rd)
|
C. S. Harris: Where the Dead Lie. Sebastian St. Cyr (12th)
|
William Heffernan: The Scientology Murders. Dead Detective
|
Mandasue Heller: Run.
|
Bonnie Hearn Hill: I Wish You Missed Me.
|
Sasscer Hill: Flamingo Road.
|
Anne Hillerman: Song of the Lion. Joe Leaphorn and Jim Chee (21st)
|
Lee Irby: Unreliable.
|
Lisa Jewell: I Found You.
|
Iris Johansen: No Easy Target.
|
Jeff Johnson: Lucky Supreme. Darby Holland
|
M. R. C. Kasasian: The Secrets of Gaslight Lane. Gower Street Detective (4th)
|
Karen Katchur: The Sisters of Blue Mountain.
|
Philip Kerr: Prussian Blue. Bernie Gunther (12th)
|
R. J. Koreto: Alice and the Assassin. Alice Roosevelt (1st)
|
Elizabeth Kostova: The Shadow Land.
|
Rob Leininger: Gumshoe for Two. Mortimer Angel
|
Donna Leon: Earthly Remains. Guido Brunetti (26th)
|
Kent Lester: The Seventh Sun.
|
Jassy Mackenzie: Bad Seeds. Jade de Jong (5th)
|
G. M. Malliet: Devil's Breath. Max Tudor (6th)
|
Julie McElwain: A Twist in Time. Kendrea Donovan (2nd)
|
G. A. McKevett: Every Body on Deck. Savannah Reid (22nd)
|
Jennifer McMahon: Burntown.
|
Fern Michaels: High Stakes.
|
Megan Miranda: The Perfect Stranger.
|
Oscar de Muriel: A Fever of the Blood.
|
Sylvain Neuvel: Waking Gods. The Themis Files
|
Claire North: The End of the Day.
|
Nick Oldham: Bad Blood. Henry Christie (24th)
|
Karen E. Olson: Betrayed. Nicole Jones, Black Hat (3rd)
|
Sara Paretsky: Fallout. V. I. Warshawski (18th)
|
Renee Patrick: Dangerous to Know. Lillian Frost and Edith Head (2nd)
|
Phil Rickman: All of a Winter's Night. Merrily Watkins (14th)
|
Cynthia Riggs: Trumpet of Death. Victoria Trumbull, Martha's Vineyard (13th)
|
M. L. Rio: If We Were Villains.
|
Ann B. Ross: Miss Julia Weathers the Storm. Julia Springer (19th)
|
Ben Sanders: Marshall's Law. Marshall Grade (2nd)
|
John Sandford: Golden Prey. Lucas Davenport (27th)
|
Lisa Scottoline: One Perfect Lie.
|
Alex Segura: Dangerous Ends. Pete Fernandez (3rd)
|
Paige Shelton: Of Books and Bagpipes. Delaney Nichols, Scottish Bookshop (2nd)
|
Clea Simon: As Dark As My Fur. Blackie and Care (2nd)
|
Rosemary Simpson: What the Dead Leave Behind. Gilded Age
|
Brad Smith: Hearts of Stone. Carl Burns (2nd)
|
Kelly Sokol: The Unprotected.
|
Elizabeth Strout: Anything Is Possible.
|
Daniel Suarez: Change Agent.
|
Jane Tesh: Baby, Take A Bow. David Randall, Grace Street (5th)
|
Mr Peter Turnbull: A Cold Case. Maurice Mundy
|
Beth Underdown: The Witchfinder's Sister.
|
Lisa Unger: The Red Hunter.
|
Paul Vidich: The Good Assassin.
|
Andrew Welsh-Huggins: The Hunt. Andy Hayes (4th)
|
Karen White: The Night the Lights Went Out.
|
Stuart Woods: Fast and Loose. Stone Barrington (41st)
|
|
|